NZOZ MERITUM

Łódź ul.Wschodnia 44

42 632 87 59
meritum@meritum.lodz.pl

 
rejestracja
mediraty

Aparat ortodontyczny i Ortodonta

ortodontaSpecjalistycznym leczeniem ortodontycznym w naszej klinice zajmuje się dr Michał Ostrowski. Uczestnik licznych kursów i konferencji naukowych. Ściśle współpracuje i konsultuje się ze specjalistami z różnych dziedzin stomatologii, aby sporządzić najkorzystniejszy plan leczenia i wybrać najlepszy sposób postępowania.

Rezultatem leczenia ortodontycznego jest estetyczny, atrakcyjnie wyglądający uśmiech oraz prosto ustawione zęby. Możliwość szerokiego uśmiechania się bez kompleksów i obaw o wygląd daje komfort oraz poczucie pewności siebie.

Wady zgryzu zakłócają estetykę twarzy, mogą być także przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto wada zgryzu może prowadzić do nieprawidłowego ścierania się zębów.

Pacjenci leczeni są aparatami zdejmowanymi lub aparatami stałymi, które zakładane są od strony wargowej, jak i językowej zębów. W każdym wieku można poprawić swój uśmiech, rysy twarzy i ustawienie zębów dzięki zaawansowanej i ciągle rozwijającej się dziedzinie stomatologii - ortodoncji.

Ortodoncja to szczególny dział stomatologii, a o jego znaczeniu niech świadczy także fakt, że o ortodontach mówi się niekiedy „ortopedzi szczękowi”. Zgodnie z definicją ortodonta dba o prawidłowe stosunki międzyzębowe. Prostszym językiem – jest to leczenie wad zgryzu. Ortodonta musi za każdym razem ocenić dany przypadek. Mimo podobnych ogólnych charakterystyk wszystkie wady zgryzu mogą mieć różne cechy szczególne w zależności od pacjenta. W ortodoncji dobór odpowiedniej techniki leczenia jest kluczowy dla usunięcia problemu. Dobry ortodonta potrafi dostrzegać zróżnicowanie, jakie pojawia się pomiędzy poszczególnymi przypadkami tej samej wady, a także umie przewidywać reakcję pacjenta na zastosowane środki zaradcze. Teoretycznie bowiem aparat stały i ruchomy mają działać podobnie, ale to od wielkości stwierdzonej wady oraz cech indywidualnych pacjenta zależy, która z tych dwóch opcji będzie właściwa. Jeśli zaś dodać do tego drobne różnice anatomiczne, choćby stopień rozbudowania i lokalizację więzadeł, okazuje się, że ortodoncja jest nauką bardzo precyzyjną, wymagającą niezwykłej dokładności i drobiazgowości. Leczenie ortodontyczne ma to do siebie, że wymaga czasu. Ponieważ ortodonta może jedynie stopniowo regulować zgryz pacjenta, cały proces trwa najczęściej 2 lata przy czym oczywiście im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie środki, tym mniej dokuczliwy dla pacjenta i tym krótszy będzie okres leczenia. Warto też wspomnieć o tym, że ortodoncja nie jest nauką, która osiągnęła kres swojego rozwoju – coraz więcej wiemy o budowie szczęki, dogłębnie poznajemy fizjologię zębów i dobry ortodonta musi być z tymi nowinkami na bieżąco, ponieważ nowsze sposoby terapii, nowe modele aparatów i kompleksowe podejście do wad, jakich chce pozbyć się pacjent, gwarantuje maksymalną efektywność procesu terapeutycznego.

Gdzie znaleźć dobrego ortodontę? To pytanie nie jest proste – każdy z lekarzy ma swoją specjalizację i nie każdy ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych, za to każdy ma inne doświadczenie i wyrobioną opinię wśród pacjentów.
Zobacz:Aparaty lingwalne

Aparaty lingwalne

Aparaty lingwalne - to leczenie ortodontyczne, o którym będziesz wiedział/a tylko Ty i twój ortodonta. Aparaty lingwalne przyklejane są do zębów od strony językowej, dzięki czemu są całkowicie niewidoczne. Aparatem lingwalnym można skorygować prawie każdą wadę zgryzu, zarówno u osób dorosłych, jak i młodzieży. Polecam ten rodzaj aparatu szczególnie osobom dorosłym, które chcą skorygować wadę zgryzu, jednak nie mogą zdecydować się na leczenie tradycyjnym aparatem przyklejanym od strony wargowej.

Aparaty lingwalne - to leczenie ortodontyczne, o którym będziesz wiedział/a tylko Ty i twój ortodonta.
Aparaty kosmetyczne

ortodonta

Aparaty stałe kosmetyczne wargowe przyklejane są do zębów od strony wargowej, ale dzięki barwie zamków bardzo mało widoczne. Aparaty przezroczyste stanowią zdecydowanie mniej widoczną wersję leczenia za pomocą stałego aparatu ortodontycznego. Zamki umieszczane na zębach są wykonane z różnych materiałów mniej lub bardziej przeziernych, co daje efekt zmniejszenia widoczności. Zamki dostępne są w kolorze białym, tak aby pasowały do zębów lub wykonane są w jasnym transparentnym kolorze, który pozwala przebijać się naturalnemu kolorowi zębów. Jednak pozostają nadal widoczne takie elementy jak metalowy łuk łączący i inne dodatkowe elementy. Przebieg leczenia jest taki sam, jak w przypadku metalowego aparatu, a jedyną różnicą tego rozwiązania jest zmniejszona widoczność aparatu w trakcie leczenia. Obecnie coraz więcej dorosłych pacjentów szuka pomocy ortodontycznej z powodów obecności wady, która wcześniej nie była leczona, jak również w celu przygotowania zębów do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Poprzez leczenie ortodontyczne można osiągnąć przede wszystkim poprawę estetyki twarzy oraz uzębienia. Właściwe położenie górnych zębów siecznych pozwala uzyskać odpowiednie podparcie dla górnej wargi, tym samym spowalniając tworzenie się zmarszczek oraz spłycając bruzdy nosowo-wargowe. Korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego mają charakter zdrowotny, często stanowią formę uzupełniającą leczenie interdyscyplinarne, tj. połączone z odbudową protetyczną lub leczeniem dziąseł. Jednak największą zaletą jest piękny uśmiech, którym można obdarować rodzinę, przyjaciół oraz znajomych.


Zamki samoligaturujace - Damon System

W zamkach systemu Damona zastosowano pasywny mechanizm poślizgowy w celu utrzymania drutu w zamku. Pozwala to na szybsze i wygodniejsze przesuwanie zębów. Unikalna budowa tych aparatów pozwala na przesunięcia zębów ograniczając do minimum tarcie, które w metodach tradycyjnych jest efektem ubocznym powstającym przy przesunięciach zębów wzdłuż łuku aparatu stałego. Można zatem przy zastosowaniu tej metody leczenia dozować minimalne siły, a co za tym idzie ograniczyć w znacznym stopniu dyskomfort i objawy bólowe powstające zwykle w czasie przesuwania zębów W konsekwencji występuje niewielka nadwrażliwość zębów po zamontowaniu aparatu, sam zaś aparat jest przyjazny dla wszystkich struktur otaczających zęby ( kość, dziąsła). Zamki w tym systemie są bezligaturowe, nie muszą być „dowiązywane” i są łagodne dla zębów oraz tkanek. Łuki wysokiej technologii z pamięcią kształtu szybko przesuwają zęby oraz wymagają o wiele mniej Z Systemem Damona czas leczenia w przeważającej liczbie przypadków jest krótszy niż przy typowych zamkach. Krótszy czas leczenia oznacza mniej wizyt oraz piękny uśmiech.

ZALETY UDOWODNIONE KLINICZNIE

 • Nadzwyczajne rezultaty dla uśmiechu i twarzy
 • Krótszy czas leczenia i mniej wizyt kontrolnych
 • Większy komfort bez użycia ligatur
 • Brak ekstrakcji zębów i wyciągów zewnątrzustnych w większości przypadków
 • Łatwo utrzymać czystość aparatu

Aparaty stałe metalowe

ortodonta

Aparat metalowy jest standardową wersję stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z zamków- małych metalowych kosteczek przyklejanych do wszystkich zębów. Te elementy przyklejane są na stałe tzn. na okres leczenia ortodontycznego.

W zamkach zrobione są specjalne szczeliny, w których lekarz umieszcza metalowe łuki, po nich będą przesuwane zęby. Na wizytach kontrolnych lekarz sprawdza postęp leczenia i zmienia łuki, które przywiązywane są do zamków gumeczkami w różnych kolorach.

Najlepszym czasem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest wiek między 12 a 16 rokiem życia.. W tym okresie ortodontycznemu przesuwaniu zębów sprzyja potencjał wzrostowy oraz nowo wyrzynające się zęby stałe. Nastolatki często same zauważają potrzebę leczenia ortodontycznego, prostowania krzywo ustawionych zębów i jest to wyrazem zarówno dbania o swój wygląd, ale również rosnącej świadomości w zakresie zdrowia.

Krzywo ustawione zęby trudno jest wyczyścić, nierzadko w wyniku stłoczenia dochodzi do nieprawidłowego ścierania się zębów, rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Dla symetrii oraz estetycznego profilu twarzy duże znaczenie ma zgryz i sposób ustawienia zębów. Przy przechylonych dolnych zębach często warga dolna oraz bródka są cofnięte w profilu twarzy. Nie bez znaczenia jest również sposób ustawienia zębów dla właściwej mowy oraz rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. Na szczęście noszenie aparatów stało się zjawiskiem powszechnie akceptowanym, a wręcz panuje na to moda.

Leczenie wad zgryzu u młodych, rosnących pacjentów jest bardziej przewidywalne, a ponadto rozpoczęte odpowiednio wcześnie może pozwolić uniknąć kosztownego leczenia kompleksowego lub chirurgicznego w wieku dorosłym. Reasumując, im wcześniej rozpoczniemy leczenie ortodontyczne tym lepiej. Prosto ustawione zęby to nie tylko bardziej estetyczny uśmiech ale również zdrowe i mocne zęby.

W przeszłości noszenie aparatu było rzadko spotykane, a dzieci noszące aparat często wytykane palcem przez kolegów. Obecnie leczenie ortodontyczne jest zjawiskiem tak powszechnym, że dużo osób po prostu chce nosić aparaty, a nawet panuje na to moda. Wyleczenie wady zgryzu pozwala prawidłowo czyścić zęby, dzięki czemu będą one zdrowe i mocne. Za pomocą aparatu stałego możliwe jest osiągnięcie idealnego położenia zębów. Ponadto w aparatach ortodontycznych stosuje się kolorowe gumki na zamkach przez co kolor aparatu można zmieniać wedle swoich własnych pomysłów.Aparaty ruchome


aparat ruchomy

W przypadku nieprawidłowości takich jak: zgryz krzyżowy, otwarty, tyłozgryz, stłoczenie zębów, rozpoczyna się ortodontyczne leczenie wczesne, które pozwala na harmonijne ukierunkowanie wzrastających zębów i struktur twarzy.

Pierwsza ortodontyczna wizyta kontrola powinna mieć miejsce, gdy dziecko jest w wieku 7 lat. Ortodonta ocenia na podstawie położenia pierwszych trzonowych zębów stałych oraz zębów siecznych, czy jest obecna wada zgryzu.


Efektem leczenia wczesnego jest przygotowanie miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, tym samym można uniknąć konieczności usuwania zębów stałych w przyszłości. Celem leczenia jest również pobudzanie lub hamowanie wzrastania górnej i dolnej szczęki, aby skorygować dysproporcje w ich budowie i kształcie, wyleczyć rozbieżność wzajemnego położenia, a tym samym osiągnąć poprawę rysów twarzy. U niektórych dzieci występuje nawyk ssania kciuka, wargi dolnej, nieprawidłowy sposób połykania, wymowy lub oddychanie wyłącznie przez usta. Te wady korygowane są w okresie leczenia wczesnego, aby ewentualne leczenie właściwe w wieku młodzieńczym było ułatwione, krótkie i nie wymagało usuwania zębów lub innych zabiegów chirurgicznych. Tym samym niepodjęcie leczenia wczesnego u osób z rozbieżnością w położeniu szczęk powoduje, że efekty późniejszego leczenia mogą być kompromisowe i niestabilne.


Korzyści wczesnego leczenia ortodontycznego:

 • Przygotowanie miejsca dla wyrzynających się, stłoczonych zębów stałych
 • Przywracanie symetrii twarzy przez wpływ na kierunek wzrostu szczęk
 • Zmniejszanie ryzyka urazu w przypadku wychylonych przednich zębów
 • Zabezpieczanie miejsca dla niewyrżniętych zębów stałych
 • Zmniejszanie ryzyka usuwania zębów stałych lub innych zabiegów chirurgicznych
 • Skracanie czasu leczenia aparatem stałym

We wczesny leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się aparaty ruchome - inaczej czynnościowe lub funkcjonalne Są one używane w inny sposób. Niektóre są przeznaczone do tego by oddziaływać na wzrost szczęk inne do ustawienia zębów w prawidłowej pozycji. Obecnie często używane są przed i w połączeniu z aparatami stałymi.

Retencja


ortodonta

Retencja jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia ortodontycznego, ponieważ polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu oraz nowej pozycji zębów.

Trwałość leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od stosowania aparatów retencyjnych, które wykonywane są zaraz po ściągnięciu aparatu stałego.


Czas trwania retencji zależy od rodzaju i nasilenia wady zgryzu, zastosowanej metody leczenia, wieku pacjenta oraz czynników genetycznych. Po zdjęciu aparatu ozębna utrzymująca zęby ma układ nieregularny i dopiero po około 12 miesiącach staje się w pełni dojrzała aby zachować prawidłowe ustawienie zębów. W okresie retencji stosowane są aparaty retencyjne zwane reteinerami, które zabezpieczają prosto ustawione zęby przed ich powtórnym skrzywieniem, dlatego regularne noszenie aparatów retencyjnych zgodnie z zaleceniami ortodonty jest bardzo ważne dla pacjentów.

Wskazówki odnośnie noszenia aparatów retencyjnych:

 • Noś swoje aparaty retencyjnie ściśle według zaleceń Twojego ortodonty
 • Czyść swoje aparaty szczoteczką i pastą do zębów. Stosuj letnią ale nie gorącą wodę. Czyszczenie reteinerów usuwa płytkę bakteryjną oraz eliminuje nieprzyjemny zapach.
 • Jeżeli reteiner nie jest założony na zębach, powinien być schowany do pudełka, aby się nie zgubił.
 • Zawsze przynoś aparaty retencyjne na wizyty kontrolne
 • Początkowo możesz zauważyć utrudnienie w mówieniu podczas noszenia reteinerów. W celu szybszego przyzwyczajenia się do aparatu ćwicz mówienie oraz czytanie na głos.
 • Szanuj swoje aparaty retencyjne. W razie zagubienia lub uszkodzenia reteinera niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ortodontą
 • Jeżeli twój reteiner przestał pasować, skontaktuj się ze swoim ortodontą. Nie próbuj dopasowywać aparatu samodzielnie, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na ustawienie zębów.

NZOZ MERITUM
Łódź, ul. Wschodnia 44
Kontakt:
Tel: 42 632 87 59
E-mail: meritum@meritum.lodz.pl
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 09:00–19:00
Copyrights © 2017 by meritum.lodz.pl