Co to są licówki? Mertium Łódź

NZOZ MERITUM

Łódź ul.Wschodnia 44

42 632 87 59
meritum@meritum.lodz.pl

 
rejestracja
mediraty
Baza wiedzy

Co to są licówki?

Licówki to bardzo cienkie płytki pokrywające przednią wargową stronę zębów. Przyklejane są przez dentystę za pomocą specjalnego kleju na wcześniej przygotowany ząb.
Ząb jest szlifowany tylko od strony wargowej na grubość 0,3-0,5 mm. Grubość licówki uzależniona jest od celu jej wykonania. Jeśli planowana zmiana koloru lub kształtu zęba jest niewielka można wykonać tzw. licówki bez szlifowania. Jeśli zmiana koloru lub ustawienia zęba jest znaczna grubość licówki musi być większa. Licówki wykonuje się z porcelany lub z kompozytu. Licówki porcelanowe inaczej ceramiczne są idealnie gładkie, super połyskliwe i przez to bardziej trwałe niż licówki kompozytowe. Zapewniają wygląd naturalnego zęba. Są trudne do odróżnienia od pozostałych zębów.

Licówki umożliwiają szybką zmianę wyglądu estetycznego zębów. Stosowane są dla korekty pojedynczego zęba lub dla ich większej grupy. Wykonywane mogą być na zęby górne i na zęby dolne.

Kiedy stosuje się licówki?

Licówki stosuje się w celu zmiany koloru, kształtu i długości zębów. Najczęściej są stosowane do zamaskowania ciemnego koloru martwego zęba, zamknięcia przerwy między jedynkami tzw. diastemy, wydłużenia startych zębów przednich czy do wyprostowania zębów przednich w bardzo krótkim czasie.

Na czym polega wykonanie licówki?

Wymaga dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie, w znieczuleniu miejscowym, zęby są szlifowane w obrębie szkliwa tylko od strony przedniej, wargowej zęba. Następnie pobierane są precyzyjne wyciski protetyczne, a zęby zabezpieczane licówkami tymczasowymi do następnej wizyty.

Wyciski wraz z uzgodnionym z pacjentem kolorem i kształtem przyszłego zęba przekazywane są do pracowni techniki dentystycznej. Technik wypala licówki porcelanowe.

Na drugiej wizycie, zwykle po 3-4 dniach, licówki są przyklejane na specjalny klej -cement.

Licówka - cena

Licówki utrzymują swój efekt estetyczny przez około 10-15 lat
Jedna licówka porcelanowa kosztuje 1000 zł, natomiast licówka kompozytowa od 200-400zł
NZOZ MERITUM Ortodonta
Łódź, ul. Wschodnia 44
Kontakt:
Tel: 42 632 87 59
E-mail: meritum@meritum.lodz.pl
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 09:00–19:00
Copyrights © 2017 by meritum.lodz.pl