NZOZ MERITUM

Łódź ul.Wschodnia 44

42 632 87 59
meritum@meritum.lodz.pl

 
rejestracja
mediraty
Baza wiedzy

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o zęby nosząc aparat ortodontyczny?
Codzienna higiena jamy ustnej stanowi czynność, którą z powodzeniem wykonują nawet bardzo małe dzieci. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż niekiedy może ona stanowić całkiem spory problem. Czytaj więcej...

Co to są licówki?
Licówki to bardzo cienkie płytki pokrywające przednią wargową stronę zębów. Przyklejane są przez dentystę za pomocą specjalnego kleju na wcześniej przygotowany ząb. Czytaj więcej...

Skaling Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?
Kamień nazębny to osad , który tworzy się kiedy dojdzie do mineralizacji płytki nazębnej. Płytka nazębna i osad powstaje nieustannie w ciągu dnia i systematycznie nie oczyszczana jest głównym czynnikiem próchnicy oraz chorób przyzębia. Czytaj więcej...

Wybielanie zębów HollyŁódzki uśmiech?
Tak! W obecnych czasach wszystko jest możliwe. Z pomocą przychodzi wybielanie zębów, zarówno to kosmetyczne jak i wykonywane u stomatologa. Czytaj więcej...

Czy trzeba usuwać zęby do leczenia ortodontycznego?

Najczęściej nie ma takiej potrzeby. Najnowsze metody leczenia ortodontycznego opierają się na leczeniu bez usuwania zębów. Celem leczenia jest zachowanie całego łuku zębowego z pełnym uśmiechem.

Jak długo będę musiała nosić aparat stały?

W zależności od wady zgryzu leczenie ortodontyczne trwa zwykle 18-24 miesiące. Pierwszy etap polega na przesuwaniu zębów do pożądanej pozycji. Wówczas widoczne są znaczące zmiany w ustawieniu zębów. Czas potrzebny, aby osiągnąć zaplanowany cel uzależniony jest od wady zgryzu, wieku oraz od dyscypliny pacjenta. Drugi etap leczenia polega na retencji, czyli utrwaleniu ustawienia zębów.

DiastemaDuża przerwa między jedynkami - diastema?

Istnieją dwie metody rozwiązania problemu.. Albo zamknięcie szpary za pomocą aparatu stałego albo poszerzenie jedynek za pomocą licówek ceramicznych. Jeśli poza przerwą zęby wymagają korekty kształtu i koloru to po zeszlifowaniu niewielkiej warstwy szkliwa, w laboratorium protetycznym przygotowywane są porcelanowe licówki naklejane na przednią część zęba. W ten sposób można skorygować kształt i kolor zęba oraz ich ustawienie.

Jeśli zęby nie wymagają korekty koloru i kształtu to korzystniejsze jest leczenie ortodontyczne.

Leczenie kanałowe Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Nie. Każdy etap leczenia kanałowego jest wykonywany obecnie w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pacjentowi pełen komfort. Do oceny długości kanału wykorzystujemy urządzenie do elektronicznego pomiaru długości wprowadzając powoli narzędzie do światła kanału. Delikatne opracowanie kanałów odbywa się przy pomocy maszynowych narzędzi rotacyjnych.Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Tak. Badania naukowe wykazują ,że brak jest powikłań po wybielaniu zębów. Wybielanie zębów wykonane pod opieką lekarza stomatologa jest całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł, jedyną uciążliwością mogącą wystąpić po wybielaniu jest przejściowa nadwrażliwość zębów ustępująca zwykle po ok. 24 godzinach.


Oczywiście wybielanie musi odbywać się po konsultacji lekarza stomatologa i pod jego kontrolą. Lekarz oceni czy nie ma przeciwwskazań do wybielania zębów np. niewyleczone ubytki próchnicowe, nadżerki lub niedorozwój szkliwa, zmiany tetracyklinowe. Po wyleczeniu zębów zaproponuje najkorzystniejszy sposób wybielania.Dentysta dziecięcyKiedy dziecko powinno odwiedzić stomatologa po raz pierwszy?

Zaleca się aby pierwsza wizyta dziecka w gabinecie miała miejsce po pierwszym roku życia, najlepiej w okolicy pierwszych urodzin. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się wówczas w buzi niemowlęcia. Wizyta taka ma charakter adaptacyjny i instruktażowy dla rodziców. Stomatolog dziecięcy instruuje rodziców jak prawidłowo dbać o zęby dziecka, jak dietą wpływać na ich rozwój. Zwraca uwagę na szkodliwe nawyki. Badanie jamy ustnej malucha ma na celu ocenę prawidłowości wyrzynania zębów, a także zdrowie dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.Aparat ortodontycznyJak dbać o higienę jamy ustnej, nosząc stały aparat ortodontyczny?

- Szczotkuj zęby i aparat tak często jak to możliwe, co najmniej dwa razy dziennie (zwłaszcza po jedzeniu).
- Bardzo dokładnie czyść miejsca wokół aparatu, szczotkując najpierw nad, a potem pod łukiem metalowym
- Szczotkuj delikatnie i uważaj, aby nie zerwać ani nie zgiąć żadnego zamka lub drucika.
- Używaj pasty z fluorem - fluor zapobiega powstawaniu ubytków.
- Używaj płynów z fluorem do płukania jamy ustnej, aby obniżyć ryzyko powstawania ubytków.
- Zawsze miej ze sobą szczoteczkę , aby móc szczotkować zęby nawet wtedy, kiedy jesteś poza domem.
- Unikaj częstego spożywania słodkich rzeczy, w szczególności lepkich potraw, które trudniej usunąć z aparatu ortodontycznego.
- Regularnie odwiedzaj swojego dentystę.


Zabiegi higieniczne

Jakich szczoteczek używać, nosząc stały aparat ortodontyczny?

Szczoteczki ortodontyczne - szczoteczki, których włókna ułożone są w literę "V". Kształt ten ułatwia czyszczenie zębów nad i pod zamkami oraz metalowymi łukami. Dostępna jest także specjalnie skonstruowana końcówka Oral-B Ortho, która pasuje do wszystkich szczoteczek elektrycznych Oral-B. Jej układ włókien idealnie dopasowuje się do czyszczonych powierzchni wokół aparatów ortodontycznych.

Szczoteczki Interdental - tzw szczoteczki międzyzębowe lub jednopęczkowe; posiadają maleńką główkę z włóknami. Idealnie nadają się do czyszczenia trudnodostępnych miejsc pod drucikami i wokół zamków. Występują w wersji z wymienną końcówką czyszczącą lub w takiej, w której rękojeść i włókna stanowią jedną całość. Wielkość główki należy dobrać indywidualnie.

Irygatory - usuwają płytkę nazębną przy pomocy silnego strumienia wody. Irygatory oferują możliwość regulacji ciśnienia wody, umożliwiają czyszczenie także szczególnie wrażliwych miejsc. Posiadają duży zbiornik na wodę, do którego można dodawać także płyny do płukania jamy ustnej.

Próchnica u niemowlat Zapobieganie próchnicy u niemowląt

Okres ciąży jest idealnym momentem na edukację przyszłej w matki w kwestii zdrowia jamy ustnej niemowlęcia. Istotne jest uświadomienie przyszłym rodzicom, że zdrowie ich jamy ustnej ma wpływ na zdrowie jamy ustnej ich dziecka, a także, w razie konieczności, podjęcie leczenia stomatologicznego. W czasie wizyty przekazywane są też informację dotyczące prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej dziecka, drogach przenoszenia bakteryjnego zakażenia do jamy ustnej dziecka (smoczki, łyżeczki itp.) i kształtowaniu nawyków żywieniowych.

Większość matek nie jest świadoma, że stan ich stan uzębienia może negatywnie wpływać na stan zębów ich dzieci. W celu obniżenia poziomu bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej matki zaleca się sanację jamy ustnej oraz stosowanie płukań roztworami chlorheksydyny.

Także w okresie natalnym (od urodzenia do 1 roku życia) ważne jest kontrolowanie stanu uzębienia matki/rodziców; należy wówczas unikać podawania dziecku przedmiotów, które kontaktowały się z ich jamą ustną. Ryzyko rozwoju próchnicy uzależnione jest bardziej od częstości spożywania słodkiego pożywienia niż od jego ilości. Ważne jest także systematyczne wykonywanie zabiegów higienicznych jamy ustnej dziecka.

Wiek 0 -1 rok
• oczyszczaj jamę ustną dziecka gazą lub specjalnym płatkiem, albo miękką szczoteczką (bez pasty!)
• wprowadź przeciwpróchnicowe nawyki dietetyczne: butelka z pokarmem lub karmienie naturalne tylko w porach karmienia (nie jako uspokajanie); przed snem lub drzemką tylko woda w butelce; nie zanurzaj smoczka w słodkiej substancji; wprowadź karmienie z kubka w 6 miesiącu; odstaw karmienie z butelki w 12-14 miesiącu; unikaj stałego stosowania kubka z „dzióbkiem”; unikaj podawania próchnicotwórczych przekąsek między posiłkami; wprowadzaj odpowiednie niepróchnicotwórcze przekąski.

Bruksizm

Bruksizm to patologiczne starcie zębów na powierzchniach żujących. Jest wynikiem nadmiernego, mimowlnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie.

Napięcie mięśni żwaczy wynikające z bruksizmu jest nawet dziesięciokrotnie silniejsze niż to, które występuje w czasie przeżuwania pokarmu. Choroba ta może więc doprowadzić do starcia powierzchni zębów, uszkodzeń stawów skroniowo-żuchwowych czy nawet złamania zębów.

Przyczyny bruksizmu do tej pory nie zostały jednoznacznie ustalone. Uważa się, że na występowanie tego schorzenia mogą mieć wpływ następujące czynniki: wrodzona predyspozycja, wady zgryzu i jamy ustnej, źle dobrane mosty, korony lub protezy, stres, ogólny stan zdrowia, objawy nerwicy, źle wyprofilowane uzupełnienia ubytków, nieprawidłowości w działaniu ośrodków korowych i podkorowych mózgu odpowiedzialnych i regulujących ruchy żuchwy

Objawy

W początkowym okresie bruksizmu, objawy schorzenia zazwyczaj są niezauważalne. Dopiero wystąpienie silnego bólu powoduje, że osoba dotknięta tą chorobą zauważa wszelkie nieprawidłowości. Większość objawów można podzielić na trzy główne grupy:

1. Objawy dotyczące jamy ustnej
• ścieranie się zębów
• maceracja śluzówki policzków
• anemizacja śluzówki policzków
• obnażone korzenie zębów
• krwawienie dziąseł najczęściej występujące podczas mycia zębów
• ubytki klinowe

2. Objawy dotyczące mięśni twarzy i obręczy barkowej
• bolesność występująca w okolicy przyczepów mięśnia żwacza i skroniowego
• wyczuwalny wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej i jej bóle
• przerost mięśni żwacza i mięśnia skroniowego

3. Objawy ogólnoustrojowe
• bóle karku
• bóle pleców
• bóle głowy
• zaburzenia słuchu
• bóle brzucha
• zaburzenia w produkcji śliny

Leczenie

Bruksizm jest schorzeniem bardzo trudnym do wyleczenia, ponieważ jego przyczyny wciąż nie są do końca znane. Ponieważ choroba ta może mieć także podłoże psychiczne, jedną z metod leczenia jest farmakoterapia i psychoterapia. Ta forma leczenia często jednak bywa zawodna, a przyjmowanie leków uspokajających przez dłuższy okres czasu ma zły wpływ na stan organizmu. Leczenie stomatologiczne bruksizmu polega na usuwaniu nieprawidłowości zgryzu (np. poprzez stosowanie aparatów ortodontycznych) oraz stosowaniu szyn odciążających, dobieranych indywidualnie do każdego pacjenta. Szyny te zakładane są na zęby górne, zazwyczaj podczas snu.

Co to jest fluor Co to jest fluor i jak mogę upewnić się, że mój organizm otrzymuje go w wystarczającej ilości?

Fluor to pierwiastek, który wzmacnia szkliwo zębów w czasie ich wyrzynania. Woda w niektórych systemach wodociągowych zawiera odpowiednią ilość fluoru w celu zapewnienia właściwego rozwoju zębów. Aby dowiedzieć się, czy używana przez nas woda zawiera fluor powinniśmy skontaktować się z lokalnym zakładem wodociągów i kanalizacji. Jeżeli stężenie fluoru w używanej wodzie jest zbyt małe, należy udać się do stomatologa lub pediatry, który może przepisać dziecku odpowiednie krople fluorkowe.
Wskaźniki jakości wody produkowanej przez ZWiK Łódź stan na 24.01.2012 fluorki wynoszą: 0,108 ÷0,179 mg/l

Co to jest fluor Co to są ubytki klinowe?

Abfrakcja - ubytki klinowe o ostrych brzegach występujące na jednym lub wielu zębach w obrębie połączenia szkliwa i cementu zęba. Ich przyczyną często jest nadmierne oraz nierównomierne przeciążenie zębów w zwarciu, co powoduje zginanie się tkanek zęba. Tkanki w tych miejscach są bardziej podatne na odłamywanie, co często wpływa na klinowy kształt ubytków.

Co to jest abrazja zębów?

Abrazja to zjawisko niszczenia tkanek twardych na skutek procesów mechanicznych. Najczęściej wynika z nieumiejętnego oczyszczania powierzchni zębów. Nadmierne szczotkowanie, zbyt duża siła z jaką pacjent naciska szczoteczką na tkanki zęba, a także używanie szczoteczek o zbyt twardym włosiu i past mocno ściernych (wiele typów past wybielających) znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia abrazji. Na stopień ubytków typu abrazyjnego wpływa też zbyt częste używanie wykałaczek, szczoteczek typu butelkowego i szczoteczek jednopęczkowych. Ubytki abrazyjne najczęściej obserwuje się na powierzchniach stycznych i gładkich. Abrazja może wynikać także z niekorzystnych przyzwyczajeń w czasie trwania pracy, zaliczamy ja wtedy do grupy abrazji zawodowych. Taka abrazja jest znacznie trudniejsza do uchwycenia klinicznie. Do jej przykładów należą odruchowe odgryzanie nitek przez krawcowe czy też przytrzymywanie gwoździ lub innych przedmiotów między zębami.

Co to jest erozja zębów?

Erozja jest uszkodzeniem twardych tkanek wskutek działania środków chemicznych. W zębach przednich daje się zaobserwować zwiększenie przezroczystości. Obrazem klinicznym zaawansowanej erozji szkliwa jest kruszenie się zębów na brzegach siecznych, których krawędzie przybierają postrzępiony wygląd, spłaszczanie powierzchni żujących zębów trzonowych, duża nadwrażliwość nie pozwalająca na normalne funkcjonowanie. Kwasy wywołujące ubytki erozyjne mogą pochodzić z diety, ze środowiska pracy lub ze źródła endogennego. W przypadku erozji nie są to jednak kwasy produkowane w bakteryjnej przemianie materii.

W przypadku erozji czynnikami zewnętrznymi są kwasy zawarte w diecie, a więc soki owocowe, świeże owoce, kwaśne napoje, roztwory zawierające kwas askorbinowy, napoje izotoniczne), leki (np. wit. C w formie tabletek musujących, kwas acetylosalicylowy, leki o niskim pH), kwasy obecne w środowisku pracy.

Erozja pochodzenia wewnętrznego jest wywołana działaniem kawasów endogennych, głównie kwasu solnego treści żołądkowej. Może towarzyszyć licznym schorzeniom ogólnym, takim jak refluks żołądkowo - przełykowy, skłonności do wymiotów, bulimię i anoreksję, alkoholizm oraz ciążę, która mimo iż jest stanem fizjologicznym a nie chorobą, bywa również związana z uporczywymi wymiotami i nadkwaśnością. W ubytkach erozyjnych pochodzenia endogennego najpierw dochodzi do zmniejszenia grubości szkliwa,, potem do obnażenia zębiny, a w krańcowych przypadkach – starcia twardych tkanek i obnażenia miazgi zęba.

Wartość pH niektórych produktów spożywczych:
Cytryna 1,8
Gruszka 3,4
Coca-cola 2,7
Sok pomidorowy 4,2
Ketchup, majonez 3,8- 4,0
Herbaty owocowe 2,9- 3,5

Wskazówki dla pacjenta dotkniętego erozją związaną z przyzwyczajeniami dietetycznymi
(wg prof. M. Szpringer-Nodzak)

1. nadzorować świadomie spożycie kwaśnych pokarmów i napojów,
2. ograniczyć kwaśne pokarmy w głównych posiłkach,
3. pijąc kwaśne napoje nie należy przetrzymywać ich i przemieszczać w jamie ustnej.
4. używać szczoteczki do zębów z miękkim lub średniej twardości włosiem,
5. nie szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów i napojów,
6. stosować codziennie płukankę zawierającą związki fluoru,
7. stosować bezcukrową gumę do żucia, aby stymulować wydzielanie śliny.
8. zachować zwyczaj regularnych kontroli uzębienia.

NZOZ MERITUM
Łódź, ul. Wschodnia 44
Kontakt:
Tel: 42 632 87 59
E-mail: meritum@meritum.lodz.pl
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 09:00–19:00
Copyrights © 2017 by meritum.lodz.pl